Jak zbudowany jest transporter taśmowy?
Transportery taśmowe, czy popularne taśmociągi, to urządzenia wykorzystywane powszechnie w bardzo wielu branżach. Ich największą zaletą jest możliwość transportowania dowolnego materiału nawet na bardzo długich odcinkach, niezależnie od nawierzchni czy nawet kąta nachylenia terenu. Wielu zastanawia się, jak zbudowany jest transporter taśmowy i w czym tkwi jego sekret. Dziś odpowiemy na te pytania.
Wbrew pozorom transportery przemysłowe mają nieskomplikowaną konstrukcję, co również można zaliczyć do ich zalet. Bazą dla urządzenia są połączone ze sobą w ciąg wsporniki, na których umocowana jest taśma. Niezbędnym elementem budowy są też bębny i silnik elektryczny, który go napędza. W zależności od konkretnego modelu i jego parametrów transporter taśmowy przemysłowy może mieć dodatkowo wbudowaną wagę. Wszystko to sprawia, że uważany jest za jedną z najtańszych metod transportu materiału.
Jak budowa transportera taśmowego wpływa na ekonomię użytkowania?
W praktyce zawsze najlepiej sprawdzają się rozwiązania maksymalnie uproszczone. Właśnie takie są transportery taśmowe przemysłowe, nazywane powszechnie taśmociągami. To właśnie ich prosta konstrukcja pozwala na tak szerokie i uniwersalne zastosowanie.
Podstawowym elementem każdego transportera przemysłowego są wsporniki, które łączy się ze sobą na określonej długości, tworząc w ten sposób zasięg urządzenia. Taśma, tworzona z różnych materiałów – zawsze dopasowanych do rodzaju medium, jakie ma transportować – jest jednocześnie elementem nośnym oraz pociągowym, układającym się w pętlę. Taśma może transportować materiały, w tym materiały sypkie, za pomocą zainstalowanych pomiędzy taśmami rolek. Całość napędzana jest przez silnik elektryczny, zawsze dopasowany pod względem mocy i wydajności do potrzeb całego układu, udźwigu oraz długości. Dzięki temu transportery materiałów tak doskonale sprawdzają się w swojej roli.
Więcej materiałów i informacji na temat profesjonalnych transporterów przemysłowych jest dostępnych na stronie: https://rafiz.com.pl/produkty/transportery-tasmowe/. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.
Gdzie najbardziej przydaje się prosta konstrukcja transporterów przenośników taśmowych?
Zastosowanie transporterów przenośników taśmowych jest uniwersalne. Można wykorzystać je w zakładach produkcyjnych na hali do przenoszenia materiałów między kolejnymi stanowiskami pracy. Transportery taśmowe można z powodzeniem wykorzystywać także w magazynach czy centrach przeładunkowych do sortowania np. paczek.
Dlaczego warto inwestować w proste i przemyślane konstrukcje transporterów taśmowych?
Transport materiałów za pomocą taśmociągów może odbywać się nawet na znacznych odległościach. Ich zastosowanie przekłada się więc automatycznie na szereg korzyści, a mianowicie możliwość zatrudnienia mniejszej ilości personelu, szybszy, niezawodny i ekonomiczny transport, ale też oszczędności związane z eksploatacją. Jednocześnie transportery przemysłowe są urządzeniami w pełni niezależnymi od panujących warunków zewnętrznych.